16.4.11

Doğruluk mu, cesaret mi?..

Ne gariptir şu yaptığımız her şeyin doğru veya yanlış olarak sınırlandırılması. İnsan kendini paralar bir sonuca ulaşmak için, sonra çıkar oradan biri “Yanlış bu!” der. Ne demek yanlış? Kime göre? Hangi kıstasa göre yanlış? Senin yanlışın benim doğrumdur belki, nereden bilebilirsin ki.

Ben dayanamıyorum emeklerimizin o iki küçük kalıba sığdırılmaya çalışılmasına. Hani gelmiş burada bir matematik probleminin sonucundan bahsetmiyorum zaten. Benim tercihlerim, davranışlarım söz konusu. Toplumun doğrusuna yanlışına göre hareket edelim derken kendimizi kısıtlamak dışında hiçbir şey yapmıyoruz ki. Ben özgür olmak istiyorum. O an canım ne isterse onu yapmak istiyorum, düşünmeden, etrafı umursamadan. “Bu davranışımın sonucunda insanlar ne derler, acaba nasıl görünür dışarıdan?” cümlesi aklımdan geçmeden hareket etmek istiyorum. Çok şey istiyorum onu da biliyorum.

Topluma kabul edilmek için küçük yaştan itibaren öğretilir bize ne yapmanın uygun olup olmayacağı. Hep bir uyum için kısıtlamalar getirilir. Bu, anne babanın suçu değildir çünkü onlara da öyle öğretilmiştir. Daha da temele dayalıdır bu problem. “Bir arada yaşamanın getirdiği kurallar bunlar” diyerek geçiştirilmiştir hep sorgulamalar. Peki, sorarım size, biz toplum olarak kime göre doğru yanlış ayrımı yapıyoruz? Benim kendi doğrularım olamaz mı? İlla belli kalıplara mı oturtmam lazım seçimlerimi? İstediğim gibi, kendi doğru-yanlışımla yaşayamaz mıyım?

“doğru” ve “yanlış” ne kadar limitli kelimeler bunlar. Bu kelimeler sonuçtan korkup kaçmaya çalışan insanların oluşturduğu aptal kalıplar sadece. Bence doğru ve yanlış yoktur. Bence yaptığımız seçimlerin neticeleri vardır. Her hareketimiz bir önceki sonuca bağlı olarak devam eder. Bu seçimler-neticeler silsilesine de hayat denir. Ben hayatımı etrafımdaki insanların düşüncelerine değil, kendi seçimlerimin sonuçlarına katlanarak ya da sevinerek yaşamak istiyorum.

Şişe çevirmecede bana geldi sıra. “Doğruluk mu cesaret mi?” sorusuna göğsümü gere gere cesaret diyorum şimdi. Haydi hayırlısı…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder